Сучасний стан літургійного співу Української Церкви безперечно потребує покращення і вдосконалення. Причому, така ситуація характерна як для Української Церкви в Україні, так і за її межами в діяспорі.
Про потребу покращення церковного співу йшлося, зокрема, на Міжнародних наукових конференціях, які відбулися в УКУ, тож питання забезпечення відповідної музичної та літургійно-богословської підготовки реґентів, дяків і церковних співаків є особливо актуальним. Існує також потреба у поліпшенні викладання літургійного співу у духовних навчальних закладах, що вимагає відповідної перепідготовки викладацьких кадрів. З цією метою при Львівській національній музичній академії ім. М. Лисенка 2001 року створено Реґентське відділення, яке функціонує у тісній співпраці з УКУ, зокрема, з Інститутом Літургіки.
За цей час написані й апробовані навчальні програми, зорганізована група викладачів і вироблено методи навчання. Набутий досвід, як і нагальні потреби, дали підставу розробити проєкт міжнародної Літньої школи реґентсько-дяківської освіти, організацію якої взяв на себе Інститут Літургіки, проведення школи відбувається в Унівській Святоуспенській лаврі. Програма місячного навчання включає як музичну підготовку (літургійний спів, вокал, диригування, спів у церковному хорі), так і літургійно-богословську (літургіка, літургійний час, богословія церковних співів, історія і теорія літургійного співу).
Після створення Реґентського Інституту в Перемишлі для виховання дяко-реґентських кадрів УГКЦ в Польщі постійними слухачами Літньої Школи в Уневі стали курсанти цього Інституту, для яких наша Школа є головним практичним вишколом повного літургійного циклу.
23-28 червня 2019 року у Новиці на Лемківщині відбулася XV літня дяко-реґентська школа, організована Реґентським інститутом Перемисько-варшавської архиєпархії та Інститутом церковної музики УКУ. Лекції і практичні заняття вели педагоги проф.Юрій Ясіновський, проф. Олег Цигилик, д-р Соломія-Тетяна Тесля, мґр Наталя Давидою, мґр Максим Тимо, Неля Ільченко, дир-р Ярослав Вуйцік. Навчальний графік містив заняття з історії літургійної музики, практики вокалу, сольфеджування, літургійного співу, уставу. Щоденнні богослуження складали Вечірню, Утреню та Літургію.
З історії літургійної музики проф. Ясіновський розповів про постать дяка в Галичині XIX cт, зосереджуючи увагу на окремих особистостях та їх життєписах. На засвоєнню нотного матеріалу, який дає можливість самостійно орієнтуватися у вивченні нових піснеспівів та практиці слухового досвіду сприяли заняття з музичної грамоти, сольфеджіо та вокалу. Служби почерзі відбувалися в лемківських цеквах сіл Новиці, Білянці, Пантній, Гладишові, в с. Устє Руське (тепер Устє Горлицьке), В Школі був 21 студент, серед яких були й випускники Реґентського Інституту попередніх років. На закінченні школи молилися у відпустовому місці на горі Явір біля Висової.
З 29 червня по 4 липня 2015 р. в Унівській Свято-Успенській Лаврі проходила ХІ Літня Реґентська Школа,зорганізована Інститутом Літургійних Наук УКУ. Її слухачами були випускники Реґенського Інституту в Перемишлі.
В Унівській Свято-Успенській лаврі з 23 по 27 червня 2014 відбулася Х Літня реґентська школа, зорганізована Інститутом Літургійних Наук УКУ. 30 слухачів з Польщі та України мали інтенсивні практичні заняття у формі богослужень у монастирській церкві, які доповнювалися лекціями з літургіки й уставу, історії літургійного співу та сольфеджіо, вокалу. Виклади провадили професори Львівської консерваторії (Ігор Бойко, Наталя Сиротинська, с. Соломія, Юрій Ясіновський), отець Лука Михайлович (ієрм. Унівської лаври) та Ярослав Вуйцік (директор Реґентського Інституту в Перемишлі).
З 1 по 6 липня 2013 р. в Унівській Свято-Успенській Лаврі проходила ІХ Літня Реґентська Школа,зорганізована Інститутом Літургійних Наук УКУ. Її слухачами були випускники Реґенського Інституту в Перемишлі, слухачі Дяко-Реґентської Програми Інституту Літургійних Наук УКУ, студенти-реґенти Львівської консерваторії, а також о. Дієго з Аргентини та Штефан Лупшак з Румунії (всього 25 осіб). Щоденні інтенсивні заняття тривали по 10-12 год. й охоплювали літургійний спів і сольфеджіо, історію літургійної музики й Устав, вокал, а також спів на кліросі у щоденних богослуженнях. Слухачі мали також змогу ознайомитися з історією Лаври та раритетами її бібліотеки. Викладали проф. Львівської консерваторії (Олег Цигилик, Наталя Сиротинська, Юрій Ясіновський, с. Соломія, Іван Міщенко, Катерина Загнітко), Ярослав Вуйцік з Перемишля, ієрм. Йосафат, а також Наталя Крук (дисертантка консерваторії); щоденні служби відправляв ієрм. Макарій. Адміністративні обов’язки виконували с. Соломія і Катерина Загнітко.
З 25 по 30 червня 2012 року в Унівській Свято-Успенській лаврі відбулася VIIІ Літня реґентська школа за участю студентів Реґентського інституту Перемишля і учасників Дяко-реґентської програми УКУ. Таке об’єднання було дуже корисне для 30 учасників, які разом навчалися і співали у церкві на два кліроси злагодженими хорами.
4–9 вересня 2011 в Унівській Свято-Успенській лаврі проходила VII Літня реґентська школа, організована Інститутом Літургійних Наук УКУ. Слухачами були студенти Реґентського Інституту в Перемишлі (директор Ярослав Вуйцік). Впродовж тижня викладачі УКУ й консерваторії провадили інтенсивні курси музично-літургійних дисциплін, а практичні навики співу на кліросі студенти набували у щоденних богослуженнях.
З 19 по 25 червня 2010 року в Унівській Свято-Успенській лаврі відбулася чергова VI Літня реґентська школа, організована Інститутом Літургійних Наук УКУ. Як і минулого року, її учасниками були студенти Реґентського інституту м. Перемишля, серед яких об’єдналися як минулорічні випускники – Роман Любинецький, Люба Сницар, Роман Туз, Славомир Гойсак, Богдан П’єтночка, так і курсанти нового набору – Павло Бучко, Ігор Василик, Юрій Левосюк, Петро Попович, Григорій Суханич, Маргерита Цюрик, Анна Чухта, Григорій Шумада, Емілія Шумада, Юстина Блюй, Анна Козар, Ніна Паславська, Роман Мацюк, Андрій П’єтночка. Студенти прожили 6 днів у насиченому навчальному ритмі — провадили щоденні богослуження, студіювали літургійні та музичні предмети, а також ознайомилися з життям та пам’ятками Лаври. Разом із студентами жили та провадили лекції директор Реґентського інституту Ярослав Вуйцік (літургійний спів), о. Павло Поточний (богослужбовий устав), Юрій Ясіновський (історія літургійного співу), Олег Цигилик (вокал), Наталя Крук (вокал), Наталя Сиротинська (сольфеджіо і теорія музики).
За короткий час студенти збагатили свій духовний досвід, передовсім, активним провадженням Вечірніх та Утренніх богослужень, отримали стислий і насичений виклад літургійно-музичних дисциплін, відчули красу і багатство співаного Слова. Тож наступного року заплановано знову повернутися до Унева, щоб у новій якості і з набутим досвідом піднятися на вищий щабель реґентської справи.
З 20 по 27 травня 2009 року в Уневі відбулася V Літня реґентська школа, яка стала пісумковим навчальним етапом для 13-ти студентів Дяко-реґентського інституту з Перемишля (Польща): Івана Шумади, Славомира Гойсака, Ольги Козій, Катерини Ковалик, Луки Рейта, Романа Теребенця, Любові Сницар, Романа Любинецького, Романа і Наталі Туз, Богдан П‘ятночки, Мирослава Цимбалка, Влодислава Кочмара.
IV Літня реґентська школа проходила в Уневі з 1 по 11 травня 2008. Її студентами цього року були 20 курсантів Дяко-реґентського інституту з Перемишля (Польща): Анна Поточна, Іван Шумада, Михайло Оріхівський, Михайло Зрада, Богдан Довжицький, Павло Грицина, Омелян і Славомир Гойсаки, Ольга Козій, Катерина Ковалик, Лука Рейт, Ярослав Гірний, Роман Теребенець, Любов Сницар, Роман Любинецький, Роман Туз, Наталя Туз, Богдан Дрозд, Богдан П‘ятночка, Мирослав Цимбалко. Також реґентський курс проходили двоє студенток Львівської музичної академії ім. М. Лисенка Марічка Качмар (IV) і Мар‘яна Корчинська (ІІ), які також допомагали реґентам опановувати музично-теоритичні науки.
З 28 червня по 13 липня 2007 у Львові пройшла чергова ІІІ Літня Реґентська Школа. Цього року новацією стало її проведення не в Унівській Свято-Успенській Лаврі, як у попередні роки, а в Українському Католицькому Університеті, у приміщенні Інституту Літургічних Наук, працівниками якого і було започатковано цей навчальний проєкт. Зміна місця розташування навчальних курсів не була випадковою і виникла у зв’язку із складом слухачів, які майже всі науково працюють у царині церковної музики і потребують користування бібліотечними фондами ІЛН.
З 25 липня по 10 серпня 2006 року у Святоуспенській Унівській Лаврі відбулася ІІ Літня Реґентська школа, організована Інститутом Літургійних Наук Українського Католицького Університету. Впродовж 16 днів разом жили і навчалися люди різного віку із різних країн, але із спільним інтересом до історії українського церковного співу та бажанням покращення практичних навичок реґента. З далекої Америки та Канади до нас прилетіли слухачі п. Ярослава Лончина, Оленка Чолій, Одеса Етвуд та викладачі о. Роман Галадза і Мирон Максимів; Словаччину представляли студити єромонах Йосиф Максім та брат Петро Мойзиш, а Польщу — Софія Тима. Решта учасників були з України і багато хто приїхав вдруге, як наприклад, Любов Литвинчук і Надія Судомир з Івано-Франківська, сестри студитки с. Марія Пишкович і с. Ксеня Гливанська, о. Андрій Федун та брати Андрій Понікаревич і Андрій Сас Унівської обителі. Вперше на Школі перебувала випускниця УКУ Ірина Расяк та студенти-теоретики 1-го курсу Музичної Академії ім. М. Лисенка Марічка Качмар і Олег Блонський.
З 12 червня по 2 липня 2005 року у Святоуспенській Унівській Лаврі відбувалася І Літня Реґентська школа, організована Інститутом Літургійних Наук Українського Католицького Університету. Її слухачами були особи, зацікавлені українським літургійним співом, його історією і практикою. З далекого Заходу — Канади і США — було 4 слухачів: п. Мотря Коропецька (Канада, Вікторія), п. Віра Федущак (Канада, Саскачеван), п. Мирон Максимів (Канада, Торонто) одночасно слухач і викладач хору, п. Пилип Бодрок (США, Бостон), а також о. Роман Галадза, який провадив лекції з літургійного співу. З Словаччини був єромонах Йосиф Максім. Решта учасників були з України — з Києва приїхав п. Ігор Коваль (громадянин Англії), співак хору “Видубичі” при Києво-Видубицькому монастирі, п. Юрій Данилів — дяк із церкви Різдва Пресв. Богородиці (м. Львів), п. Люба Литвинчук — реґент церковного хору (м. Івано-Франківськ), п. Надя Судомир — реґент дитячого церковного хору (м. Івано-Франківськ), п. Зоряна Валіхновська — аспірантка Прикарпатського університету і викладач музичної школи, семінаристи Дрогобицької Духовної семінарії бр. Роман Каденюк, бр. Анатолій Цап, бр. Олег Кузик, ченці-студити Унівської лаври Андрій Понікаревич, бр. Ярослав Кавка, бр. Ярослав Терешко.